Úvod Charakteristika odrůd Nabídka vín Historie Aktuality Fotogalerie Informace pro členy
Search

 

Charakteristika odrůd


Seznam odrůd k produkci révových vín s přívlastkem pro pražskou vinařskou oblast

hrozinek.gif (2625 bytes)

1. Odrůdy vysazené na Máchalce

rulbi.JPG (27223 bytes) Rulandské bílé  Pochází z Francie . Roste středně intenzivně . Hrozen má malý,kuželovitý, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule jsou světlé zelenožluté barvy. Vyžaduje úrodné , vlhčí , dobře hnojené půdy. Dobré výnosy dává na středním , nebo vysokém vedení a při delším řezu. Dozrává koncem září až v polovině října. Víno je plné s jemných charakteristickým buketem.

 

 

rr.JPG (17259 bytes)

Ryzlink rýnský   Pochází z Porýní. Je středního vzrůstu, réví je slabší, světlehnědé barvy, s jemným pruhováním. Hrozen je malý, válcovitý, mírně křídlatý, hustý, na kratší stopce. Vzhledem k pozdnímu dozrávání vyžaduje nejteplejší polohy a pozdní sběr. Bobule má kulaté, zelenožluté barvy. Dobré sklizně poskytuje zejména na vysokém vedení a při delším řezu. Dává velmi kvalitní víno s výrazným buketem a vyšším obsahem kyselin.

 

mult.JPG (16911 bytes)Müller Thurgau odrůda vzniklá křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské Tvoří mohutné keře s hrozny středně velkými, válcovitými, bobule jsou podlouhlé barvy žlutozelené. Víno má příjemnou lahodnou chuť s jemnou vůní připomínající muškát nebo vanilku. Je nejrozšířenější a nejosvědčenější odrůdou révy v české oblasti.

 

 

mopr.jpg (43047 bytes)Muškát moravský  (MOPR)   vznikl křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachtraube v Polešovicích u Uherského Hradiště. Je to středně raná odrůda se středně velkým hroznem. Dobře se jí daří na těžších půdách. Víno je lahodné s výraznou muškátovou chutí.

 

 

rulmo.JPG (27185 bytes)

Rulandské modré pochází z Francie. Hrozny jsou malé, krátké, válcovité, na krátké stopce, s malými kulatými bobulemi modré barvy. Víno je velmi dobré jakosti, jemné plné, příjemně trpké, je rubínové barvy. Burgundské modré patřilo k nejrozšířenějším odrůdám u nás, v minulém století bylo touto odrůdou osázeno 50 % plochy vinic.

 

svv.JPG (16130 bytes)Svatovavřinecké je odrůda poloraná. Hrozny jsou středně velké, jehlancovité, bobule jsou modré, kulaté až mírně oválné. V příznivých ročnících dává vynikající víno, plné, extraktivní, tmavočervené až fialově červené barvy, mírně natrpklé, s vyšším obsahem kyselin. Daří se mu dobře i na kamenitých půdách.

 

 

portm.JPG (16708 bytes) Portugal modrý je původem z Rakouska. Není náročný na půdu a dává dobré výnosy. Zraje zpravidla už v druhé polovině září. Hrozny jsou velké, jehlancovité, bobule jsou kulaté, černomodré, ojíněné a rostou v bohatých hustých shlucích. Víno je granátové barvy s malým obsahem kyselin a tříslovin, chuti jemně natrpklé po taninu .

 

Chardonnay Pochází z Francie (Burgundska), u nás byla rozšiřována spolu s     Rulandským bílým. Je bujného růstu. Od Rulandského bílého se liší tím, že řapíkový výřez listu má lyrovitý tvar s ohraničující holou nervaturou, bez listové čepele. Později dozrává, sklizně jsou poněkud nižší nežli u Rulandského bílého, ale jakost vína je vyšší.Barva je  světle žlutá . Vůně ovocná, po jablkách, může být i méně výrazná až neutrální
 V chuti připomíná lískový ořech nebo banán. Víno je kořenitější s pikantní kyselinkou, je plné a extraktivní.

hrozinek.gif (2625 bytes)

2. Další odrůdy pro pražskou oblast

Aurelius vznikl na Moravě křížením odrůd ryzlink rýnský a neuburské. Odrůda s velmi dobrou plodností, dosud málo rozšířená. Není příliš náročná na polohu ani půdu. Hrozen má střední velikost.

Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy. Je poměrně dosti odolné vůči chorobám a škůdcům. Bobule jsou růžové barvy.

Sylvánské zelené pochází pravděpodobně z okolí dolního toku Dunaje. V poslední době se opět vrací v hojnější míře do vinic i vinoték.

Tramín červený pochází pravděpodobně z jižního Tyrolska. Hrozny mají červenou barvu, má velké nároky na teplo. Kvalita vína je vysoká, úrodnost však nižší.

Neronet byl získán na Moravě. Je ranější s nízkým obsahem kyselin. Pro svou nevýraznou chuť a vysokou barvu je používán jako tzv. barvířka k dobarvení červených vín.                                               
Aktuality

Prodej vín na vinici Máchalka 

Prodej probíhá ve stánku za branou vinice vedle bobové dráhy na Proseku.
Každý týden středa až pátek
od 15. do 18. hodin.


logo